Przedszkole Miejskie Kopernik w Grudziądzu

ŚWIĘTO DYNI CZYLI POMARAŃCZOWY DZIEŃ W PRZEDSZKOLU ul. Kalinkowa

„Rośnie dynia wprost do słońca.
Rośnie, rośnie, wciąż, bez końca.
Rośnie non-stop. Rośnie co dzień.
Już największa jest w ogrodzie…..” 
(wierszyki z fabryki)

Dziś  w naszym  przedszkolu wesoła zabawa od rana. Swoje święto ma wesoła Dynia. Były tańce i zabawa, dyniowe zawody. Wspólnie uczestniczyliśmy w zajęciach, podczas których poznaliśmy bardzo zdrowe i urodziwe warzywo jakim jest dynia. Tego dnia przynieśliśmy do przedszkola dynie i ubraliśmy się na kolor pomarańczowy. 

Dzień Pomarańczowy małe Myszki spędziły czas na wielu zabawach….Tańczyliśmy nasz taniec, układaliśmy dyniowe puzzle, bawiliśmy się w zręczne rączki, które siały nasionka dyni, poznawaliśmy potrawy, które można zrobić z dyni a na koniec sami mali artyści tworzyli swój dyniowy obrazek…To był ciekawy dzień, wszyscy już rozpoznajemy kolor pomarańczowy

„Dynia tu, dynia tam, dynia krąży tu i tam!”  Słowami tej właśnie rymowanki rozpoczęliśmy wielkie „Święto Dyni”. Każda ŻABKA tego dnia przyniosła do przedszkola dynię, co pozwoliło nam stworzyć w naszej sali wspaniałą dekorację. Wśród atrakcji jakie czekały na dzieci: konkurencje sportowe: turlanie dyni, slalom z dynią. Ponadto ŻABKI dokładnie „badały” dynię- jej ciężar, wygląd zewnętrzny i wewnętrzny . Porównywały również kilka dyni pod względem koloru, kształtu, ciężaru. Zagrały w Dyniowe Bingo.  Natomiast twórczym działaniem były nasze prace plastyczne. Na zakończenie „Święta dyni” każda ŻABKA otrzymała dyniowy dyplom.

Tego dnia w sali Krecików królował kolor pomarańczowy, dlatego wszystkie zabawy były związane z tym pięknym kolorem. Tematem przewodnim prac plastyczno-technicznych były pomarańczowe warzywa:marchewka i dynia. Dzieci konstruowały marchewkę z różnorodnego materiału, wykazały się pomysłowością i inwencją twórczą. Do wykonania dyni samodzielnie przygotowały kolor pomarańczowy, łącząc kolor czerwony z żółtym. Prace wyszły świetnie. Oczywiście nie zabrakło też zabaw ruchowych.Z ,, marchewkowego pola”dzieci zbierały marchewki ,a potem liczyły ile zebrały .Przenosiły papierową dynię na krążku tak by nie spadła. Dzieci wzajemnie się dopingowały i zachowały fair play.Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie z naszymi wesołymi marchewkami.

Z okazji pomarańczowego dnia JEŻYKI uczestniczyły w konkursach, zabawach i konkurencjach sportowych takich jak toczenie dyni, wyścigi na czworakach wokół dyń, podbijanie balonów łapką na muchy. Wiele radości sprawiło dzieciom także poszukiwanie ilustracji dyń i wykonywanie zapisanych na nich zadań oraz odgadywanie za pomocą dotyku pomarańczowych przedmiotów ukrytych w torbie w kształcie liska

Skip to content